Katės priežiūra ir mityba
Pirmasis rinkinys. Prieš atsiveždami į namus savo murkiantį padarėlį, iš anksto pasirūpinkite šiais reikmenimis: tualetu ir kraiku, maistu ir jo indeliais, nagų draskykle, žirklutėmis nagams kirpti bei guoliu. Naujasis namų gyventojas lengviau apsipras svetimoje aplinkoje užuodęs pažįstamus kvapus, todėl dauguma grynakraujų kačių veisėjų į kraitį kačiukui įdės ne tik jam įprasto maisto, tačiau ir mėgstamą žaislą, skudurėlį su namų kvapu, o gal ir kraiko, taip pat patars įsigyjant kitas jo priežiūros priemones. Tačiau net jei jūsų katinėlis yra ne grynaveislis, o paprastasis lietuviškas rainiukas, jam reikės tų pačių buities reikmenų, todėl pasistengsiu aptarti ir investicijas, kurių prireiks auginant naują draugą.
Tualetas. Paprasčiausia atvira plastikinė tualeto dėžutė patogi kelionėje ar mažam kačiukui, tačiau namuose daug patogesnis – uždaro tipo katės tualetas. Jis padės išvengti žaidimo smėlio pilimis ant grindų bei geriau apsaugos namus nuo kraiko nesugertų kvapų likučių. Jei katinas nenoriai naudojasi tokiu tualetu, rekomenduojama išimti jo dureles. Kraikas būna trijų tipų: natūralus, cementuojantis ir silikoninis. Natūralus kraikas gaminamas iš medžio drožlių ir, nors neretai prasčiau sugeria kvapus ir nemenkai nešiojasi, tačiau tinka jautresnėms ir alergiškoms katėms. Cementuojantis kraikas gerai sugeria kvapus ir skysčius, tačiau gali dulkėti, erzindamas jautresnių kačių kvėpavimo takus. Jis sušoka į kamuoliukus, todėl yra lengvai valomas. Abiejų tipų kraikai valomi kasdien, išrenkant kačiuko ekskrementus ir pagal poreikį papildant šviežiu kraiku. Silikoninis kraikas nedulka ir nedaug nešiojasi, gerai sugeria kvapus. Iš jo kasdien išrankiojami tik „rimtieji“ kačiuko reikalai, o visas kraikas reguliariai permaišomas ir keičiamas kas pora savaičių. Silikoninis kraikas nerekomenduojamas mažiems kačiukams, kadangi jie gali užsižaisti ir jo prisiėsti, o tai gresia net kačiuko mirtimi.
Išlaidos. Sunaudojamo kraiko kiekis priklauso tiek nuo tualeto dydžio, tiek nuo kačiuko pomėgio spardytis jame, tiek ir nuo kraiko tipo bei gamintojo. Labai apytiksliai skaičiuojant, vienai katei per mėnesį reikia mažiau nei 10 kg cementuojančio kraiko, tai kainuoja apie 20 litų.
Maistas. Egzistuoja du požiūriai į kačių mitybą. Vienas jų teigia, kad sausame kačių maiste ir konservuose yra visų reikalingų katei maisto medžiagų, vitaminų ir mikroelementų, kurių negalėtų užtikrinti šėrimas prekybos centruose pirkta “negyva” mėsa. Kitas gi tvirtina, kad niekas negali pakeisti natūralios mitybos. Svarbu suvokti, kad pasirinkus kurį nors vieną maitinimo būdą, katės organizmas prie jo prisitaikys ir pagal jį sureguliuos medžiagų apykaitą ir nerekomenduojama šių būdų kaitalioti.
Sausas maistas. Sausas kačių maistas yra skirstomas į tris klases: ekonominę (4-6% mėsos), Premium (10-20% mėsos) ir Super Premium (daugiau nei 50% mėsos). Ekonominės klasės maistu (tokiu kaip “Whiskas”, “Friskies”, “Darling”, “Kitekat” ir t.t.) paprastai prekiaujama prekybos centruose. Jis gaminamas iš maisto atliekų grūdų pagrindu, pridedama įvairių cheminių priedų, skonio stipriklių, konservantų bei druskos, kurie katei gali sukelti kepenų ligas, vėžinius susirgimus ir kitų negalavimų, galinčių pasibaigti net katės mirtimi. Premium maisto kokybė geresnė, tačiau jame neretai naudojami mėsos likučiai, netinkami žmonių mitybai (pvz. odos, plunksnų ir kaulų malinys), todėl jų kokybe irgi galima suabejoti. Super Premium maisto gamybai naudojama žmonių mitybai tinkama mėsa, vengiama grūdų (arba jie keičiami kačių mitybai tinkamais rudaisiais ryžiais), naudojami natūralūs konservantai (vitaminai E arba C), pridedama katės sveikatai reikalingų priedų. Tokio maisto pavyzdžiai – “Orijen”, “Acana”, “Felidae”, “Almo Nature”, “Hills”, “Royal Canin” ir kt.
Išlaidos. Ar tai labai brangu? 100 gramų populiariausio ekonominės klasės maisto kainuoja 1 Lt, katei per dieną jo reikia 40-65 g. Pridėkime dar 200 g konservų, kainuojančių po 1,25 Lt už 100 g. Summa summarum – kiek daugiau nei 3 litai per dieną. Per mėnesį išlaidos katės maistui sudarytų 90 litų. Vidutinė Super Premium kokybės maisto kaina – 1,8 Lt už 100 gramų, tačiau šis maistas yra visiškai subalansuotas jūsų augintiniui, jo nereikia niekuo papildyti, todėl katei užtenka 45 g per dieną (tikslios maisto normos nurodomos pagal gyvūno svorį ant produkto pakuotės). Tokiu būdu per mėnesį teišleidžiate 24 litus!
Natūralus maitinimas. Tai termiškai neapdorotų natūralių produktų dieta. Pasirinkus šį maitinimo būdą, reikia skirti daug dėmesio pilnaverčiam katės racionui sudaryti. Būtina subalansuoti katės mitybą taip, kad ji gautų visų reikalingų maisto medžiagų, o produktai būtų gerai virškinami ir lengvai įsisavinami. Katė turi nuolat gauti skirtingų rūšių šviežios mėsos ir žuvies (įskaitant odą, kaulus, vidaus organus), kiaušinių, šeriant šaldyta mėsa – daržovių arba maistinių fermentų. Mėsa negali būti malta – katė turi ją kramtyti. Šeriant katę natūraliu maistu reikia labai daug dėmesio skirti jos maisto produktų kokybei – mėsos kelias nuo tvarto iki katės dubenėlio turi būti kiek įmanoma trumpesnis. Yra dvi pagrindinės natūralaus maitinimo sistemos – RAW ir BARF – pasidomėkite jomis, jei nuspręsite savo augintinį šerti natūraliu maistu.
Svarbu. Šeriant sausu maistu gyvūnas visuomet turi turėti šviežio vandens. Renkantis dubenėlius katės maistui, svarbu, kad jie lengvai nesivartytų ir nesistumdytų, sausas maistas nebūtų iš jų lengvai išstumiamas nosimi. Priminsime, kad katės ėda tik iš švarių indų! Kačių negalima peršerti, nes tai gali sutrikdyti širdies darbą. Neduokite katei pieno – jame yra laktozės, kurios šių gyvūnų organizmas netoleruoja; pieną galite pakeisti raugintais jo produktais – kefyru, jogurtu, varške.
Nagų priežiūra. Būtinai pasirūpinkite kačiuko nagais – reguliariai juos kirpkite bei pastatykite jam draskyklę. Atkreipkite dėmesį į tai, kad kerpama yra tik baltoji (negyva) nago dalis. Rausvoji dalis yra labai jautri, joje daug kraujagyslių, todėl įkirpus vieną kartą, tolimesni nagų kirpimai bus daug sudėtingesni. Nuo pirmųjų dienų parodykite kačiukui vietą, kurioje jis turi draskyti nagus, ir neškite į ją kaskart užtikę tai darant ne vietoje. Neradęs draskyklės, kačiukas pradės “galąsti nagus” ant objekto, pasirinkto savo nuožiūra, ir didelė tikimybė, kad tai bus jūsų numylėtas odinis fotelis...
Išlaidos. Žirklutės nagams kirpti kainuoja apie 15 lt, panašiai kainuos ir minimali, ant kėdės kabinama draskyklė. Norėdami palepinti savo augintinį, galite rinktis skirtingų dydžių žaidimų kompleksą, susidedantį iš kelių draskyklių ir guolių – jų kaina priklauso nuo sudėtingumo, elementų gausos ir gamintojo, todėl gali siekti ir kelis šimtus litų.
Kailio priežiūra. Tai turbūt vienintelė sritis, kurioje vienos veislės katės savininkai gali patirti didesnių išlaidų nei kiti, todėl prieš įsigyjant kilmingą katę reikia pasidomėti jos kailio (ar odos) priežiūros ypatybėmis. Mažiausiai vargo su kailiu turi trumpaplaukės katės – daugiausia, ką gali padaryti tokios katės šeimininkas, tai kartas nuo karto brūkštelti per augintinio kailiuką gumine pirštine su spygliukais, taip nurinkdamas išsišėrusius plaukelius bei masažuodamas odą. Beplaukių kačių (sfinksų) oda dėl jų fiziologijos yra linkusi riebaluotis, todėl kartą per savaitę juos reikia išmaudyti su vaikišku šampūnu. Ilgaplaukes kates reikia kasdien šukuoti, ne rečiau kaip kartą per mėnesį maudyti su šampūnu ir iš pamaloninti kailiuką kondicionieriumi. Kiekvienai katei reikia reguliariai valyti ausis ir akis.
Išlaidos. Specialus kačių šampūnas kainuoja nuo 30 lt, o kai kurie sfinksų veisėjai rekomenduoja naudoti paprastą vaikišką šampūną.
Ligų ir parazitų prevencija. Parduodamas veislinis kačiukas privalo būti paskiepytas (turėti veterinarinį pasą) ir nukirmėlintas. Skiepus reikia kartoti kas metai – kad būtų paprasta prisiminti, veterinariniame pase yra nurodoma būsimo skiepo data. Dvi savaites prieš skiepus suduodami vaistai nuo kirminų. Jei katė išeina į lauką, kas du mėnesius jai reikėtų užlašinti ant sprando specialių vaistų, saugančių nuo blusų ir kitų parazitų (to negalima daryti plikiems katinams!).
Išlaidos. Katės vakcinacija kainuoja apie 50 lt, tabletė nuo kirminų – 3-4 litus.
Taigi, nenorėdami išlaidauti ar pirkdami katino reikmenis „tam kartui“, kol rasite labiau patinkančius, gana nesunkiai išsisuksite su 50 litų (paprasčiausias tualetas, elementari draskyklė bei žirklutės nagams, visa kita – pritaikoma iš namų apyvokos daiktų). Tačiau, kaip ir kiekvienas pomėgis, katino auginimas gali tapti aistra, kuriai išlaidos neskaičiuojamos, tačiau visada to vertos...
Ieva Baršauskaitė
Pirmasis rinkinys. Prieš atsiveždami į namus savo murkiantį padarėlį, iš anksto pasirūpinkite šiais reikmenimis: tualetu ir kraiku, maistu ir jo indeliais, nagų draskykle, žirklutėmis nagams kirpti bei guoliu. Naujasis namų gyventojas lengviau apsipras svetimoje aplinkoje užuodęs pažįstamus kvapus, todėl dauguma grynakraujų kačių veisėjų į kraitį kačiukui įdės ne tik jam įprasto maisto, tačiau ir mėgstamą žaislą, skudurėlį su namų kvapu, o gal ir kraiko, taip pat patars įsigyjant kitas jo priežiūros priemones. Tačiau net jei jūsų katinėlis yra ne grynaveislis, o paprastasis lietuviškas rainiukas, jam reikės tų pačių buities reikmenų, todėl pasistengsiu aptarti ir investicijas, kurių prireiks auginant naują draugą.
Tualetas. Paprasčiausia atvira plastikinė tualeto dėžutė patogi kelionėje ar mažam kačiukui, tačiau namuose daug patogesnis – uždaro tipo katės tualetas. Jis padės išvengti žaidimo smėlio pilimis ant grindų bei geriau apsaugos namus nuo kraiko nesugertų kvapų likučių. Jei katinas nenoriai naudojasi tokiu tualetu, rekomenduojama išimti jo dureles. Kraikas būna trijų tipų: natūralus, cementuojantis ir silikoninis. Natūralus kraikas gaminamas iš medžio drožlių ir, nors neretai prasčiau sugeria kvapus ir nemenkai nešiojasi, tačiau tinka jautresnėms ir alergiškoms katėms. Cementuojantis kraikas gerai sugeria kvapus ir skysčius, tačiau gali dulkėti, erzindamas jautresnių kačių kvėpavimo takus. Jis sušoka į kamuoliukus, todėl yra lengvai valomas. Abiejų tipų kraikai valomi kasdien, išrenkant kačiuko ekskrementus ir pagal poreikį papildant šviežiu kraiku. Silikoninis kraikas nedulka ir nedaug nešiojasi, gerai sugeria kvapus. Iš jo kasdien išrankiojami tik „rimtieji“ kačiuko reikalai, o visas kraikas reguliariai permaišomas ir keičiamas kas pora savaičių. Silikoninis kraikas nerekomenduojamas mažiems kačiukams, kadangi jie gali užsižaisti ir jo prisiėsti, o tai gresia net kačiuko mirtimi.
Išlaidos. Sunaudojamo kraiko kiekis priklauso tiek nuo tualeto dydžio, tiek nuo kačiuko pomėgio spardytis jame, tiek ir nuo kraiko tipo bei gamintojo. Labai apytiksliai skaičiuojant, vienai katei per mėnesį reikia mažiau nei 10 kg cementuojančio kraiko, tai kainuoja apie 20 litų.
Maistas. Egzistuoja du požiūriai į kačių mitybą. Vienas jų teigia, kad sausame kačių maiste ir konservuose yra visų reikalingų katei maisto medžiagų, vitaminų ir mikroelementų, kurių negalėtų užtikrinti šėrimas prekybos centruose pirkta “negyva” mėsa. Kitas gi tvirtina, kad niekas negali pakeisti natūralios mitybos. Svarbu suvokti, kad pasirinkus kurį nors vieną maitinimo būdą, katės organizmas prie jo prisitaikys ir pagal jį sureguliuos medžiagų apykaitą ir nerekomenduojama šių būdų kaitalioti.
Sausas maistas. Sausas kačių maistas yra skirstomas į tris klases: ekonominę (4-6% mėsos), Premium (10-20% mėsos) ir Super Premium (daugiau nei 50% mėsos). Ekonominės klasės maistu (tokiu kaip “Whiskas”, “Friskies”, “Darling”, “Kitekat” ir t.t.) paprastai prekiaujama prekybos centruose. Jis gaminamas iš maisto atliekų grūdų pagrindu, pridedama įvairių cheminių priedų, skonio stipriklių, konservantų bei druskos, kurie katei gali sukelti kepenų ligas, vėžinius susirgimus ir kitų negalavimų, galinčių pasibaigti net katės mirtimi. Premium maisto kokybė geresnė, tačiau jame neretai naudojami mėsos likučiai, netinkami žmonių mitybai (pvz. odos, plunksnų ir kaulų malinys), todėl jų kokybe irgi galima suabejoti. Super Premium maisto gamybai naudojama žmonių mitybai tinkama mėsa, vengiama grūdų (arba jie keičiami kačių mitybai tinkamais rudaisiais ryžiais), naudojami natūralūs konservantai (vitaminai E arba C), pridedama katės sveikatai reikalingų priedų. Tokio maisto pavyzdžiai – “Orijen”, “Acana”, “Felidae”, “Almo Nature”, “Hills”, “Royal Canin” ir kt.
Išlaidos. Ar tai labai brangu? 100 gramų populiariausio ekonominės klasės maisto kainuoja 1 Lt, katei per dieną jo reikia 40-65 g. Pridėkime dar 200 g konservų, kainuojančių po 1,25 Lt už 100 g. Summa summarum – kiek daugiau nei 3 litai per dieną. Per mėnesį išlaidos katės maistui sudarytų 90 litų. Vidutinė Super Premium kokybės maisto kaina – 1,8 Lt už 100 gramų, tačiau šis maistas yra visiškai subalansuotas jūsų augintiniui, jo nereikia niekuo papildyti, todėl katei užtenka 45 g per dieną (tikslios maisto normos nurodomos pagal gyvūno svorį ant produkto pakuotės). Tokiu būdu per mėnesį teišleidžiate 24 litus!
Natūralus maitinimas. Tai termiškai neapdorotų natūralių produktų dieta. Pasirinkus šį maitinimo būdą, reikia skirti daug dėmesio pilnaverčiam katės racionui sudaryti. Būtina subalansuoti katės mitybą taip, kad ji gautų visų reikalingų maisto medžiagų, o produktai būtų gerai virškinami ir lengvai įsisavinami. Katė turi nuolat gauti skirtingų rūšių šviežios mėsos ir žuvies (įskaitant odą, kaulus, vidaus organus), kiaušinių, šeriant šaldyta mėsa – daržovių arba maistinių fermentų. Mėsa negali būti malta – katė turi ją kramtyti. Šeriant katę natūraliu maistu reikia labai daug dėmesio skirti jos maisto produktų kokybei – mėsos kelias nuo tvarto iki katės dubenėlio turi būti kiek įmanoma trumpesnis. Yra dvi pagrindinės natūralaus maitinimo sistemos – RAW ir BARF – pasidomėkite jomis, jei nuspręsite savo augintinį šerti natūraliu maistu.
Svarbu. Šeriant sausu maistu gyvūnas visuomet turi turėti šviežio vandens. Renkantis dubenėlius katės maistui, svarbu, kad jie lengvai nesivartytų ir nesistumdytų, sausas maistas nebūtų iš jų lengvai išstumiamas nosimi. Priminsime, kad katės ėda tik iš švarių indų! Kačių negalima peršerti, nes tai gali sutrikdyti širdies darbą. Neduokite katei pieno – jame yra laktozės, kurios šių gyvūnų organizmas netoleruoja; pieną galite pakeisti raugintais jo produktais – kefyru, jogurtu, varške.
Nagų priežiūra. Būtinai pasirūpinkite kačiuko nagais – reguliariai juos kirpkite bei pastatykite jam draskyklę. Atkreipkite dėmesį į tai, kad kerpama yra tik baltoji (negyva) nago dalis. Rausvoji dalis yra labai jautri, joje daug kraujagyslių, todėl įkirpus vieną kartą, tolimesni nagų kirpimai bus daug sudėtingesni. Nuo pirmųjų dienų parodykite kačiukui vietą, kurioje jis turi draskyti nagus, ir neškite į ją kaskart užtikę tai darant ne vietoje. Neradęs draskyklės, kačiukas pradės “galąsti nagus” ant objekto, pasirinkto savo nuožiūra, ir didelė tikimybė, kad tai bus jūsų numylėtas odinis fotelis...
Išlaidos. Žirklutės nagams kirpti kainuoja apie 15 lt, panašiai kainuos ir minimali, ant kėdės kabinama draskyklė. Norėdami palepinti savo augintinį, galite rinktis skirtingų dydžių žaidimų kompleksą, susidedantį iš kelių draskyklių ir guolių – jų kaina priklauso nuo sudėtingumo, elementų gausos ir gamintojo, todėl gali siekti ir kelis šimtus litų.
Kailio priežiūra. Tai turbūt vienintelė sritis, kurioje vienos veislės katės savininkai gali patirti didesnių išlaidų nei kiti, todėl prieš įsigyjant kilmingą katę reikia pasidomėti jos kailio (ar odos) priežiūros ypatybėmis. Mažiausiai vargo su kailiu turi trumpaplaukės katės – daugiausia, ką gali padaryti tokios katės šeimininkas, tai kartas nuo karto brūkštelti per augintinio kailiuką gumine pirštine su spygliukais, taip nurinkdamas išsišėrusius plaukelius bei masažuodamas odą. Beplaukių kačių (sfinksų) oda dėl jų fiziologijos yra linkusi riebaluotis, todėl kartą per savaitę juos reikia išmaudyti su vaikišku šampūnu. Ilgaplaukes kates reikia kasdien šukuoti, ne rečiau kaip kartą per mėnesį maudyti su šampūnu ir iš pamaloninti kailiuką kondicionieriumi. Kiekvienai katei reikia reguliariai valyti ausis ir akis.
Išlaidos. Specialus kačių šampūnas kainuoja nuo 30 lt, o kai kurie sfinksų veisėjai rekomenduoja naudoti paprastą vaikišką šampūną.
Ligų ir parazitų prevencija. Parduodamas veislinis kačiukas privalo būti paskiepytas (turėti veterinarinį pasą) ir nukirmėlintas. Skiepus reikia kartoti kas metai – kad būtų paprasta prisiminti, veterinariniame pase yra nurodoma būsimo skiepo data. Dvi savaites prieš skiepus suduodami vaistai nuo kirminų. Jei katė išeina į lauką, kas du mėnesius jai reikėtų užlašinti ant sprando specialių vaistų, saugančių nuo blusų ir kitų parazitų (to negalima daryti plikiems katinams!).
Išlaidos. Katės vakcinacija kainuoja apie 50 lt, tabletė nuo kirminų – 3-4 litus.
Taigi, nenorėdami išlaidauti ar pirkdami katino reikmenis „tam kartui“, kol rasite labiau patinkančius, gana nesunkiai išsisuksite su 50 litų (paprasčiausias tualetas, elementari draskyklė bei žirklutės nagams, visa kita – pritaikoma iš namų apyvokos daiktų). Tačiau, kaip ir kiekvienas pomėgis, katino auginimas gali tapti aistra, kuriai išlaidos neskaičiuojamos, tačiau visada to vertos...
Ieva Baršauskaitė